Boşanma Davalarında Nafaka

Boşanma sürecinde merak edilen konulardan birisi de nafaka olmaktadır. Nafaka, boşanma sonrası her ay ödenen belirli bir miktar parayı ifade etmektedir. Boşanma süreci ve sonrasında alınabilecek farklı boşanma türleri vardır. Bu makalemizde boşanma davalarında nafaka konusu hakkında merak edilen konulara değineceğiz.

Boşanma Davalarında Alınabilecek Nafaka Türleri Nelerdir?

Gerek boşanma davası sürerken, gerekse de boşanmadan sonra alınabilecek nafaka türleri müvcuttur. Her nafaka türü için farklı şartlar yerine getirilmiş olmalıdır. Boşanma davalarında nafaka ile ilgili olarak gerekli şartların yeirne getirilmediği durumlarda nafaka alınmaz. Bu noktada boşanma davalarında nafaka talep edecek kişilerin alabilecekleri nafaka türlerini, tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) şeklinde sıralayabiliriz.

Tedbir Nafakası Nedir? Boşanma Davası Sürerken Nafaka Nasıl Alınır?

Boşanma davası sürerken eşlerden geçim sıkıntısına düşecek olan taraf, dava sonuçlanana kadar bu mağduriyetin giderilmesi amacıyla tedbir nafakası talep edebilmektedir. Tedbir nakafası ödenme süresi davanın kesinleşmesine kadar olan durumdur. Kimi zaman davanın temyiz aşamasında da tedbir nafakası ödenmesine hakim hükmedebilir. Boşanma davalarında tedbir nafakası talep edecek bireylerin bu anlamda yoksulluk nafakasından farklı olarak kusur şartı aranmaz.

Yoksulluk Nafakası Nedir? Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Boşanma davalarında nafaka talep edecek kişilerin bu süreçte dava sonrası yoksulluk nafakası talep etmeleri mümkündür. Fakat yoksulluk nafakası alabilmek için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, nafaka talebinde bulunacak kişinin, boşanmaya sebep olan olaylar üzerinde eşinden daha az kusura sahip olmasına hükmeder. Bu noktada dava sonucunda daha fazla kusura sahip birey yoksulluk nafakası alamaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse terk nedeniyle boşanma davası açıldığında hakim tarafından evi terk eden kişinin kusurlu bulunması durumunda bu kişi yoksulluk nafakası alamaz.

İştirak Nafakası Nedir? İştirak Nafakası Nasıl Alınır?

İştirak nafakası diğer adıyla çocuk bakım nafakası alabilmenin şartı, boşanma davası sonrası çocuğun velayetini almaktır. Boşanma sonrası hakim çocuğun velayetini hangi ebeveyne verecekse o kişi iştirak nafakası talep edebilir. Çocuğun bakımı için alınacak olan nafaka yalnızca çocuğun eğitim sağlık giyim beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılabilir. Velayeti alan kişi iştirak nafakasını kendi ihtiyaçları için kullanamaz.

Anlaşmalı Boşanmalarda Nafaka Nasıl Alınır?

Anlaşmalı boşanma davalarında nafaka, çekişmeli boşanmalardan farklı olarak eşler arasında ypaılan protokole göre şekillenir. Bilindiği gibi anlaşmalı boşanma şartlarından birisi de eşlerin boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşma sağlamaları ve bu durumu imzalanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmelidirler. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşlerin uzlaşma sağladıkları konulardan birisi de nafaka konusudur. Tarafların nafaka konusunda ödenip ödenmeyeceği ve ne kadar nafaka ödeneceği gibi tüm ayrıntılar üzerinde anlaşma sağlamaları gerekir. Bu şekilde anlaşmalı boşanma davalarında nafaka alınabilir.

Boşanma Davalarında Nafaka Tutarı Nasıl Belirlenir?

Boşanma davalarında nafaka tutarı belirlenirken bir çok husus söz konusudur. Örneğin yoksulluk nafakası hesaplama işleminde hem nafaka alacak kişinin yaşam standardındaki düşme hesaplanırken, hem de nafaka borçlusu yani nafaka ödeyecek kişinin ödeme gücü göz önüne alınır. Bu şekilde boşanma davalarında nafaka tutarı hakim tarafından belirlenir.

Nafaka Arttırma Davası Nedir Nafaka Artırımı Nasıl Yapılır?

Kimi zaman enflasyon kimi zaman da değişen yaşam koşulları nedeniyle alınan nafaka tutarı yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda nafaka alan kişi nafakanın artırılması adına nafaka artırım davası açabilir. Nafaka yükseltme davası dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye bunun için başvuru yapılması gerekir.

Nafaka arttırma davalarında, enflasyon karşısında nafakanın değer kaybetmesi nedeniyle dava açılmış ise hakim Tefe Tüfe oranlarına göre her sene nafakanın yükseltilmesine hükmedecektir.

Şayet nafaka artırma davası, değişen yaşam koşullarına bağlı olarak açılmış ise bu defa haki değşen yaşam koşullarını inceleyerek nafakanın artırılmasına hükmeder. Örneğin çocuk bakım nafakası alan bir birey açısından çocuğun büyümesi durumu, ihtiyaçların artmasını da ortaya çıkarmaktadır. 5 yaşında okula gitmeyen bir çocuk için alınacak çocuk bakım nafakası ile liseye ya da üniversiteye giden bir çocuk için alınacak nafaka miktarı aynı olmayacaktır. O yüzden değişen yaşam koşullarına bağlı olarak nafaka artırma davası açılabilir.

Nafaka Ödememe Suçunun Cezası Nedir?

Nafaka ödenmemesi gibi bir durumda nafaka borçlusu hakkında icra iflas kanunu 344. maddesi uyarınca işlem yürütülebilmektedir. Kanun nafaka ödememe suçunu 3 ay tazyik hapsi olarak belirlemiştir. Nafakasını ödemeyen kişi hakkında yapılacak işlem sonucunda 3 aylık hapis cezası alması sağlanabilir.Nafaka ödememe suçlusu, 3 aylık hapis cezası infaz edilirken, istediği zaman nafakayı ödeyerek hapisten çıkabilmektedir.

Çalışan Kadına Nafaka Bağlanır Mı?

Yoksulluk nafakasında esas unsur maddi yoksulluğa düşecek bireyin bu mağduriyetinin giderilmesidir. Çalışan kadın, eşinden daha fazla maaşa sahipse ya da maddi yokluğa düşmeyecek bir gelire sahipse ve yaşam standardında bir düşme yaşanmayacaksa nafaka alamaz.

Boşanma Davasını Açan Nafaka Alabilir Mi?

Nafaka talep edilmesi ya da nafaka ödenmesine hükmedilmesi noktasında, boşanma davasını kimin açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Nafaka alınabilmesi için gerekli şartlar arasında boşanma davasını kimin açtığı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir