Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Delil Olur Mu?

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda önemli bir yer edinmesi nedeniyle, bir çok durum veya olay, yeni dava türlerinin ortaya çıkmasına ya da teknolojinin davalara konu olmasına sebebiyet vermektedir. Bu anlamda özellikle akıllı telefonların ve Whatsapp gibi uygulamaların yaygın bir şekilde kullanılması, beraberinde “Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Delil Olur Mu” sorunsalını getirmektedir. Boşanma davalarında artık sık sık karşılaşılan durumlardan birisi de eşlerin boşanmayı getiren olayları ispat ederken teknolojiden faydalanmalarıdır. Bu anlamda boşanmada whatsapp konuşmaları, mahkemede delil olarak gösterilebilmektedir.

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Delil Olur Mu?

Davalarda bir argümanın delil olarak sunulabilmesi için temel unsur, bu belgenin ya da dökümanın hukuka aykırı bir şekilde elde edilmemiş olmasıdır. O yüzden Whatsapp konuşmaları mahkemede delil olarak sunulabilir mi diye merak eden kişilerin bu durumu göz ardı etmemesi gerekir. Hukuka aykırı bir şekilde elde edilmiş agümanlar, davalarda delil olarak kullanılamayabildiği gibi bunun yanı sıra hukuka aykırı elde edilmiş delilleri elde eden kişi açısından cezai bir yaptırım da söz konusu olabilmektedir.Boşanmada Whatsapp konuşmaları delil olur mu diye merak eden kişiler açısından bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Hukuka uygun şekilde elde edilmiş argümanlar ise boşanmada delil olarak kullanılabilir. Örneğin eşlerden birisinin whatsapp üzerinden diğer eşe hakaret etmesi, eşin aldattığını Whatsapp üzerinden itiraf etmesi… gibi argümanlar boşanmada Whatsapp konuşmaları mahkemede delil olarak kullanılabilmektedir.

Boşanma davalarında Whatsapp konuşmalarının delil olarak kullanılması bu açıdan mümkündür. Fakat Whatsapp konuşmaları boşanmayı getiren olayların ispatında destekleyici argüman olarak kullanılmalıdır. Yani boşanma nedeni olarak öne sürülen olay ya da olaylar dizisinin ispatı için tek başına Whatsapp konuşmaları kullanılmaktan ziyade bu tür ispat araçları, diğer argümanlarla birlikte boşanmayı getiren olayları destekleyen unsur olarak öne sürülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Whatsapp Mahkemede Delil Sayılır Mı?

Boşanma davalarında davacının ispat yükümlülüğü kapsamında, evlilik içerisinde gelişen olayların boşanmayı getirdiği yönünde savunma yapılması gerekir. Bu noktada davacı, farklı şekillerde bu ispat yükümlülüğünü yerine getirebilir. Tanık beyanları ya da diğer ispat araçları ile mahkemede haklılığını savunacak olan davacı açısından, boşanma davalarında son yıllarda Whatsapp konuşma geçmişi de sıklıkla öne sürülen deliller arasında yer almaktadır. Boşanmada Whatsapp konuşmaları delil olarak sunulmak istenmesi durumunda hakim konuşma geçmişinin gerçek olup olmadığını tespit edebilmek için bilirkişi incelemesi isteyecektir. Bilirkişi, Whatsapp’da yapılan görüşmenin hangi numaralar arasında olduğu, hangi tarihte gerçekleştirildiği ve bu görüşmelerin gerçekliğini tespit ederek mahkemeye sunacaktır. Bu şekilde bireyler boşanma davalarında Whatsapp yazışmalarını delil olarak öne sürmüş olabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>