Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler

Boşanma davası yurtdışına görülen ve yabancı mahkemede boşanan bireylerin, bu işlemleri Türkiye’de direk olarak geçerli olmamaktadır. Yurtdışında boşanan kişiler, boşanmanın Türkiye’de geçerli olması için Tanıma Tenfiz Davası olarak adlandırılan davayı ülkemizde açmaları gerekir. Tanıma ve tenfiz davası aslında birbirinden farklı iki dava türünü ifade eder fakat genellikle tanıma tenfiz davası olarak adlandırılır. Tanıma davası yurtdışındaki davaların ülkemizde geçerli olmasını sağlarken, tenfiz davası yurtdışındaki mahkemede verilen kararın ülkemizde icra edilebilmesi yani uygulanabilmesi anlamına gelir. Tenfiz davası aynı zamanda tanıma unsurunu da içerdiğinden bu davalar tanıma tenfiz davası olarak adlandırılır. Şimdiki yazımızda yurtdışında boşanma işlemi yapmış olan kişilerin Türkiye’de açacakları tanıma tenfiz davası İçin gerekli belgeler hakkında bilgi vereceğiz.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler

Tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler, ülkemizde açılacak olan davanın yürütülebilmesi adına, gerekli olan, zorunlu evraklar ve diğer hukuki prosedürlerin işletilebilmesi için gerekli belgeleri ifade eder.

Yabancı Mahkeme Kararının Aslı

Boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler içerisinde, yurtdışında görülmüş olan davaya ilişkin mahkeme kararı yer almaktadır. Boşanma davasının açıldığı ülkeye ailt mahkeme kararının aslı veya bu mahkemeden alınacak olan aslı gibidir belgesi, tanıma tenfiz davalarında gerekli belgelerden birisidir ve bireyler, bu belgeyi temin etmelidirler.

Kesinleşme Belgesi (Apostille Şerhi)

Yurtdışındaki mahkemenin verdiği boşanma kararının kesinleştiğini belirten belge, kesinleşme belgesi (sıklıkla kullanılan adıyla apostille şerhi) olmaktadır. Apostille şerhi mutlaka olması gereken zorunlu belgelerden birisidir ve bireyler kesinleşme belgesini davanın görüldüğü ülkedeki yetkili mercilerden temin etmelidirler. Apostille şerhi alınacak kurumdeğişiklik gösterebildiğinden dolayı, mahkemenizin görüldüğü yer ile irtibata geçilerek belgenin temini sağlanabilir.

Tanıma Tenfiz Belgelerinin Yeminli Çevirisi

Yabancı mahkemede verilen boşanma kararının ve boşanmanın sonuçlarının ülkemizde geçerli kılınabilmesi için gerekli belgelerin Türkçe’ye yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken husus bu çevirinin yeminli tercüman tarafından yapılmasıdır. Bireylerin kendi çevirdikleri ya da yeminli tercüman tarafından yapılmamış çevirilerin hukuki anlamda geçerliliği bulunmaz.

Pasaport ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler arasında bireylerin pasaport ve nüfus cüzdanlarının fotokopisi de yer almaktadır. Burada davanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına tanıma tenfiz davası açacak olan kişinin pasaport ve kimlik fotokopisini davanın açılacağı mahkemeye sunması gerekir.

Avukat Vekaletnamesi

Tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler arasına bireylerin avukat ile bu işlemi yürütmek istemeleri durumunda avukat vekaletnamesi de yer alacaktır. Yurtdışında boşanan eski eşlerin Türkiye’de farklı farklı boşanma avukatları ile tanıma tenfiz davasını yürütmeleri bu davanın ortalama 1 hafta ile 2 ay arasında sonuçlanmasına olanak sağlayacağından dolayı, avukat tutulması önerilir. Bu durumda avukat vekaletnamesi tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler arasında yer alacaktır.

Tanıma ve tenfiz davaları hukuki anlamda karmaşık bir süreci ifade eder. Yurtdışında boşanmış kişilerin bu mahkeme kararları ülkemizde geçerli olmadığından bu davayı açmaları gerekecektir. Aksi durumda Türkiye’de evlilik yasal olarak devam edecek ve bireyler nafaka velayet, mal paylaşımı tazminat gibi boşanma sonuçlarında hak kaybı yaşayacaklardır. Diğer yandan evliliğin Türkiye’de devam etmesi, eski eşin halen yasal olarak mirasçı konumunda olmasına sebep olacaktır. Bu durumda olası bir vefat halinde eski eş mirastan pay alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>