Nafaka Ödememe Cezası

Boşanmanın maddi ve manevi bir takım sonuçları vardır. Bunlar,velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat… gibi hukuki sonuçlar olup, bu yazımızda nafaka ve nafakanın ödenmemesi durumuna değineceğiz. Boşanma davasının açıldığı mahkeme, dava sürerken ya da dava neticesinde eşlerden birisinin diğer eşe nafaka ödemesine hükmedebilir. Burada her nafaka türü için farklı şartlar gerekir. Nafaka türleri ve nafaka alma şartları için “boşanmada nafaka” yazımızı okuyabilirsiniz. Boşanmalarda hakimin hükmettiği nafakanın ödenmemesi, nafaka borçlusu açısından ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Nafaka ödememe suçunun cezası, icra iflas kanununda ele alınmıştır. Söz konusu kanunun 344. maddesinde nafakanın ödenmemesi, 3 aylık tazyik hapsi sonucu doğracağı belirtilmektedir.

Nafaka Ödememe Cezası

Nafaka borçlusunun her ay ödemesi gereken nafaka tutarı ödenmediği zaman, İcra iflas kanunu, nafaka borçlusunun 3 aya kadar tazyik hapsine çarptırılmasına hükmeder. Hapis cezasına çarptırılan kişi nafaka borcunu ödemesinden sonra hapis cezası ortadan kalkar. Hapis cezasının uygulanması esnasında da nafakasını ödemeyen kişi, bu ödemeyi yaparak hapis cezasının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Fakat hapis cezasının çekilmesi yani 3 aylık hapis cezasının yatılması durumunda nafaka borcu ortadan kalkmaz.

Nafaka ödememe cezası verilmiş olan kişinin,o süreçte nafaka kaldırma davası açmış olması ya da nafaka azaltma davası açmış olması durumunda bu dava bitene kadar hakim nafaka ödememe nedeniyle hapis cezası hükmünü bekletebilmektedir. Bir başka değişle, nafaka ödememe cezası ile ilgili alınacak olan hapis cezası, nafak akaldırma ya da nafaka azaltma davası devam ederken bu dava bitene kadar askıya alınabilir.

Boşanma Nafakası Ödenmezse Ne Olur?

Boşanma davalarında hükmedilen nafaka, kesin bir hüküm değildir ve bireyler nafakanın ortadan kaldırılmasını gerektirecek nedenlerin varlığı durumunda nafakanın iptali davası açabilirler. Fakat ortada böyle bir dava ya da böyle bir durum olmamasında ise, nafaka ödememe cezası, nafaka alacaklısının şikayeti üzerine uygulanabilir. Nafakamı alamıyorum diyen kişiler, mevcut nafaka alacağının tahsili için farklı yollar izleyebilir. Burada birey icra tabiki başlatabilmektedirler. Nafakanın icra yolu ile de ödenmemesi durumunda nafaka borçlusunun 3 aylık tazyik hapsine çarptırılması sağlanabilmektedir.

Nafaka Ödemezsem Ne Olur?

Nafaka borçlusu açısından bu hüküm, yerine getirilmesi gereken bir unsurdur. Nafaka ödemesi gereken kişi maddi olarak nafakayı ödemekten imtina edemez. Fakat nafaka ödememek için farklı yöntemler uygulayabilir. Örneğin, nafaka ödemesi gereken eski eşin, yeniden evlenmesi ya da başka birisi ile evlilikvari bir yaşam içerisinde olması durumunda nafakanın kaldırılması için başvuru yapabilmektedir. Ya da nafaka ödenmesi gereken eski eşin çalışmaya başlaması ve belirli bir gelire sahip olması durumunda da nafakanın kaldırılması davası açılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>