Nafaka Alabilir Miyim

Nafaka, boşanma durumunda bireylerin hayat standardının düşmesinin önüne geçilmek veya velayeti almayan kişinin, çocuğun giderlerini karşılaması adına her ay ödenen paradır. Boşanmalarda nafaka istenebilmesinin belirli koşulları vardır. Alınmak istenilen nafaka türüne göre bireyler bu şartları yerine getirmiş olmalıdır. Nafaka alabilir miyim diyen bireylerin öncelikle hangi nafaka türlerini alabileceğini belirtmek isteriz. 3 türlü nafaka bulunur. Boşanma davası sürerken, hayatın idame ettirilebilmesi için tedbir nafakası, çocuğun velayetini alan bireyin çocuğun masraflarını karşılayabilmesi için alacağı iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) ve boşanma sonrası yoksulluğa düşecek kişi için ödenmesi gereken yoksulluk nafakası olmak üzere 3 farklı nafaka türü talep edilebilmektedir.

 

Tedbir Amaçlı Nafaka Alabilir Miyim

Tedbir nafakası boşanma davası sürerken istenilen ve boşanma sürecinde eşlerden geliri olmayanın diğer eşe ödeyeceği nafaka türü olmaktadır. Boşanma davası açan kişi bu süreçte tedbir nafakası talep edebilmektedir. Hakim tedbir nafakası talep eden bireyin bu talebini inceleyerek tedbir nafakasına hükmeder.

 

Geçim Sağlanması Amacıyla Nafaka Alabilir Miyim

Boşanma sonrası geçim sağlanabilmesi için karşı taraftan yoksulluk nafakası talep edilebilir. Fakat geçim nafakası alınabilmesinin belirli koşulları bulunur. Buna göre nafaka alabilir miyim diyen bireylerin yoksulluk nafakası alabilmesi için boşanmayı getiren olayları üzerinde eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması gerekir. Boşanmayı getiren olaylarda eşinden daha kusurlu olan kişiler nafaka talep edememektedirler. Bazen boşanmayı getiren olaylarda hakim iki tarafın da eşit kusura sahip olduklarına hükmedebilmektedir. Bu durumlarda da yoksulluk nafakası istenebilir. Yoksulluk nafakası almak isteyen bireyler açısından eşinin çalışmaması ya da parasının olmaması nafaka bağlanmayacağı anlamına gelmez. Hakim belirli bir miktar nafakaya hükmetmektedir. Çalışmayan eşten nafaka alınabilir fakat ödeme gücü olmayacağından dolayı bu nafaka birikebilir. Biriken nafaka ilerde ödeme gücüne sahip olunması durumunda toplu olarak alınabilir.

 

Çocuk İçin Nafaka Alabilir Miyim

İştirak nafakası olarak adlandırılan bu nafaka türünde velayeti alan kişi çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması adına karşı taraftan nafaka talep edebilir. Yoksulluk nafakasında olduğu gibi bu nafaka türünde kusur oranına bakılmaz. İştirak nafakası almak isteyen birey alacağı nafakayı yalnızca çocuğun ihtiyaçları için almaktadır. Bu ihtiyaçlar okul giderleri, giyecek ve yiyecek giderleri gibi farklı ihtiyaçlar olabilir. Çocuk için nakafa alabilir miyim diyen bireyler birden fazla çocuğun velayetine sahip ise her çocuk için ayrı nafaka alabilir. Çocuk bakım nafakası diğer adıyla iştirak nafakası çocuğun 18 yaşına gelmesi ile birlikte kesilir. Eğer çocuk eğitim hayatına devam ediyorsa, örneğin üniversiteye gidiyorsa çocuk bakım nafakası devam eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>