İngiltere’de Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşlarının İngiliz mahkemelerinde boşanmaları, Milletlerarası Özel Hukuk’a göre Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Bu vatandaşlarımızın boşanmalarının ve boşanmaya ilişkin hukuki sonuçlarının ülkemizde geçerli olabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. İngiltere’de boşanma sonrası mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının ve bu boşanmanın hukuki sonuçlarının ülkemizde tanınması ve tenfizi ile ilgili olarak bu makalemizde tanıma tenfiz davaları hakkında bilgiler vereceğiz.

İngiltere’de Boşanma Sonrası Türkiye’de Tanıma Tenfiz Davası

İngiltere’de boşanma yapmış çiftler açısından, bu boşanma sonrası Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Tanıma tenfiz davası, İngiliz Mahkemesinin vermiş olduğu kararların Türkiye’de geçerli olması ve hukuki sonuçların ülkemizde uygulanabilmesi noktasın açılması gereken dava türüdür. Boşanma tanıma davası ve boşanma tenfiz davası birbirinden farklı iki dava türüdür. Tanıma tenfiz davaları ile ilgili bilgi vermeden önce tanıma ve tenfiz kavramlarının ne olduğuna değinmek isteriz.

İngiltere’de Gerçekleşen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

İngiltere’de boşanma yapmış olan çiftler açısından İngiliz mahkemesinin verdiği karar, yalnızca İngiltere sınırları içerisinde geçerlidir. Bu durumda boşanmanın tanınması davası açılmadığı zaman, İngiltere’de boşanmış çiftler Türkiye’de yasal olarak evli olmaya devam etmektedirler. Bu durum İngiliz mahkemesinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de geçerli olmamasından kaynaklanmakta olup, Türkiye’de yasal olarak evliliğin devam etmesi sonucu İngiltere’de boşanma yapmış kişi Türkiye’de yeniden evlenemez. İngiltere’deki mahkemenin vermiş olduğu kararın Türkiye’de geçerli kılınması için boşanmanın tanınması davası açılması gerekir.

İngiltere’de Gerçekleşen Boşanmanın Tenfizi

İngiliz mahkemesinde verilen boşanmaya ilişkin hukuki sonuçların ülkemizde uygulanabilir olması için tenfiz davası açılması gerekir. İngiletere’de boşanma yapan çiftler açısından bu boşanmanın sonuçları, çocuğun velayeti, mal paylaşımının yapılması, nafaka ve tazminat ödemelerinin yapılması gibi hususlar Türkiye’de tenfiz edilmediği sürece uygulanamamaktadır. O yüzden İngiltere’de boşanma sonrası tenfiz davası açılması gerekir. Diğer yandan tenfiz davası aynı zamanda boşanmanın tanınması işlemini de yerine getirdiğinden iki dava birden açmadan boşanmanın tanınması ve tenfizi gerçekleştirilebilmektedir.

İngiltere’de Boşanma Sonrası Tanıma Tenfiz Davası Açılması Gerekir Mi?

İngiltere mahkemelerinde yapılan boşanma işlemleri sonrası ülkemizde bu boşanmanın geçerli olabilmesi adına mutlaka tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda İngiltere’de boşanma yapmış kişiler Türkiye’de hala yasal olarak evli kalmaya devam etmektedirler. Bu durumda ilerde yeniden evlenme isteğinin gerçekleşmemesi, boşanma sonrası nafaka velayet mal paylaşımı tazminat gibi hususlarda hak kaybı yaşanmasının yanı sıra, Türkiye’de eski eşle evliliğin devam etmesi nedeniyle eski eşin yasal mirasçı olması durumunu da beraberinde getirmektedir. Bu da ileride bir vefat gerçekleştiğinde eski eşin miras paylaşımı sonrası mirastan pal almasına neden olacaktır.

İngiltere’de Boşandım Fakat Türkiye’de Evli Görünüyorum

İngiliz mahkemelerinde boşanmış olan kişiler açısından Milletlerarası Özel Hukuk esaslarınca, bu mahkeme kararı direk olarak ülkemizde geçerli olmaz. O yüzden sıklıkla dile getirilen durumlardan birisi de “İngiltere’de boşandım fakat Türkiye’de evli görünüyorum” olmaktadır. İngiltere’de boşanma sonrası Türkiye’de dava açılması gerektiğinin kimi zaman bireyler farkında olmamaktadır. Ne zaman ki Türkiye’de dönüp resmi bir işlem yapmaları durumunda, hala Türkiye’de evli göründüklerini fark edebilmektedirler. Türkiye’de yasal olarak evli görünmeye devam eden kişilerin bu hususta boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>