Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik birliği içinde doğan çocuğun velayeti eşler tarafından ortak kullanılır. Boşanma halinde mahkeme kararı ile velayet hakkı eşlerden birine verilir. Bu makalemizde ise evlilik dışı doğan çocuğun velayeti konusuna değineceğiz.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti Kimindir?

Evlilik birliği yoksa doğal olarak çoçuğun velayet hakkı annenindir. Burada baba bir hak iddia edemez ve talepte bulunamaz.

Türk Medeni Kanunu md. 321 gereğince çocuk, anne ve baba evlilerse ailenin, evli değilse annesinin (doğuran kadının) soyadını alır. Çocuk ve annesi arasındaki soybağı doğumla birlikte kurulur. Evlilik dışı doğan çocuk, annenin telebi ile annenin nüfusuna kaydedilir ve çocuk annenin soyadını alır. Böylece evlilik birliği dışında doğan çocuğun velayeti anneye ait olur.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti ve Babalık Davası

Anne, velayeti altında bulunan çocuk için babalık davası açabilir. Bununla birlikte çocuk da reşit olduktan sonra babasına karşı kendisi de babalık davası açabilir.

Evlilik birliği dışında doğan çocuk ile baba arasında soybağı, 3 şekilde kurulur:

1. Babanın anne ile evlenmesi

2. Babanın çocuğu tanıması

3. Babalık davası

Evlilik Dışı Çocuğu Babanın Tanıması

Evlilik birliği dışında doğan çocuğun velayeti hususunda, babasının nüfusuna tescili ve babasının soyadını alması mümkündür. Evlilik dışı doğan çocuk, babası tarafından tanındığı takdirde, çocuk babasının nüfus hanesine tescil edilir ve çocuk babasının soyadını alabilmektedir.

Evlilik Dışı Çocuk Nasıl Tanınır?

Evlilik birliği dışında doğan çocuk noterce düzenlenecek tanıma senedi ile babası tarafından tanınabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra tanıma senedi ile Nüfus Müdürlüğü’ne gidilir ve çocuk babanın nüfusuna tescil edilir. Bu yol dışında baba bizzat kendisi de Nüfus Müdürlüğü’ne giderek kayıt sırasında çocuğu tanıyabilir. Annenin nüfusunda annesinin soyadı ile kayıtlı bulunan çocuk bundan sonra babasının nüfusuna taşınır.”

İddet Müddetinde Doğan Çocuğun Velayeti

Anne-baba boşandıktan sonra 300 gün içerisinde doğan çocuk kadının boşandığı kocasının nüfusuna kaydedilir. Nüfusta baba olarak eski eş kayıtlarda görünür.

1587 sayılı Nüfus kanunu göre Türk vatandaşları Türkiye’de yaşıyorsa doğumdan itibaren 30 gün, yurtdışında yaşıyorlarsa doğumdan itibaren 60 gün içerisinde doğumu bildirmek zorundadır. Yurtdışında başvuru konsolosluğa, yurt içinde nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Süresinde başvuru yapılmaz ise idari para cezası verilmektedir.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti ve Nüfusa Kaydedilmesi

Evlilik dışı çocuk nüfusa kaydedilirken annenin nüfus cüzdanı aslı, hastane doğum belgesi bulunmalıdır. Baba çocuğu noter senedi ile tanımışsa tanıma senedinin aslı da hazır olmalıdır. Tanıma senedi yapılmamış ancak baba çocuğunu tanımak istiyorsa nüfus kaydı sırasında kendisinin de nüfus cüzdanı ile bizzat hazır bulunması gerekmektedir.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti hakkında bilgiler, Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti Kime verilir?

One thought on “Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

  1. Bosanma işlemi oldu ama 300gun icinde baskasinin cocugunu dogurdu ise dpgum raporunda gercek babanin ismi yazdigi jalde nifus mudurlugu eski esin uzerine nufusunu cikardiusa ne yapmak gerekir amne suclu duruma dusermi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>