Eşimi Sevmiyorum Boşanma Nedeni Sayılır mı?

Evlilik birliğinin devamı için gerekli olan yükümlülükler vardır. Bunlar saygı, güven,karşılıklı anlayış olabileceği gibi karşılıklı sevgi de evlilikten doğan yükümlülükler arasındadır. Zaten evliliklerde sevginin olmaması, diğer unsurlarında eksik kalmasına sebep olabilmektedir. Eşimi Sevmiyorum boşanma nedeni sayılır mı diyen kişiler açısından ortak hayatın çekilmez bir hal aldığı durumlarda boşanma davası açılabilmektedir.

Eşimi Sevmiyorum Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Eşini sevmeyen bireyler bu nedenle boşanma davası açabilmeleri için kanunda yer alan haklı boşanma nedenlerinden birisine sahip olmalıdırlar. Kanun eşi sevmemeyi boşanma nedeni olarak saymamıştır Fakat, eşimi sevmiyorum diyen kişilerin bu noktada evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açmaları mümkündür. Boşanma davası açacak kişi, boşanma sürecinde öne süreceği hukuki nedeni ispatla yükümlüdür. Yani eşimi sevmiyorum diyen bireyin evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası içerisinde ortak yaşam kurulamadığını ispat etmesi gerekir.

Eşi Sevmeme Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşimi sevmiyorum diyen kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi de boşanma davası nasıl açılır? Konusudur. Boşanma davası açılabilmesi için boşanma dilekçesi ile birlikte bireylerin yetkili mahkemeye başvuru yapmaları gerekir. Bu hususta davanın açılacağı görevli mahkeme Aile Mahkemesi, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemesi olmaktadır. Boşanma dilekçesi ile birlikte birey, eşiyle son altı aydır ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yaparak boşanmanın hukuki sürecini başlatabilir. Boşanma sürecinde davanın nasıl açıldığı kadar nasıl yürütüleceği de önemli bir husustur. Bu noktada boşanmayı getiren olaylardaki haklılığın ispatı, velayet, maddi tazminat, nafaka, manevi tazminat gibi bir çok hususu da etkilemektedir. O yüzden eşimi sevmiyorum, bu nedenle boşanmak istiyorum diyen kişilerin uzman bir boşanma avukatına danışarak bu süreci bir avukatla yürütmeleri önerilmektedir.

“Eşimi Sevmiyorum” Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Eşi sevmeme sonucunda açılacak olan boşanma davasına ilişkin olarak hazırlanacak olan boşanma dilekçesi içerisinde bireyler evlilik birliğinin temelinden sarsılması boşanma sebebini hukuki gerekçe olarak öne sürmelidirler. Medeni Kanunun 166. maddesi ortak yaşam kurulması taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliği sarsılmış ise boşanma davası açılabileceğine hükmeder. Eşini sevmeyen kişiler de bu sav ile boşanma davası açmalıdırlar. Boşanma dilekçesi içerisinde boşanmayı getiren olayların nasıl ortaya çıktığının izahı yapılmalı ve boşanma sonrası istek ve talepler belirlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>