Eşi Evden Kovmak Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Eşi evden kovmak, ortak yaşam kurulmasının engellenmesi amacıyla eşin evden gönderilmesi anlamı taşır. Medeni Kanun’da belirtilen terk nedeniyle boşanma kapsamı içerisinde eşi evden kovma davranışı da bulunur. Burada eşini evden kovan kişi ortak yaşam kurulmasını engellemek amacındadır ve bu durum eşi evden kovmak boşanma nedeni sayılır mı diyen kişiler için boşanma nedeni sayılmaktadır.

Boşanma davası açılırken öne sürülecek olan haklı boşanma nedenleri arasında yer alan terk nedeniyle boşanma kapsamı içerisinde yalnızca eşin evi terk etmesi yer almaz. Terk nedeniyle boşanma davalarında esas unsur ortak yaşamın kurulmasını engellemek amacıyla ortak yaşam alanının ayrılmasıdır. Bu noktada eşi evden kovmak boşanma nedeni sayılmaktadır.

Eşi Evden Kovmak Boşanma Nedeni Kapsamı

Eşi evden kovmak nedeniyle boşanma davalarında direk olarak eşi evden atmak yer alacağı gibi eşinin eve girmesini engellemek amacıyla kapı kilitlerini değiştirmek ya da eşin ailesini arayarak gelip almalarını istemek ve eşin evden ayrılmasına neden olmak da yer almaktadır. Burada diğer eş ortak yaşamın devamını bozan bir davranış sergiler ve terk nedeniyle açılacak boşanma davasında kusur, eşi evden kovan, eşini ailesine gönderen, eşinin eve girmesini engellemek için kilidi değiştiren eştedir.

Eşi Evden Kovmak Sonucu Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşi evden kovma davranışı üzerine boşanma davası açılabilmesi için belirli koşulların oluşması gerekir. Öncelikle belirtmek gerekir ki terk nedeniyle boşanma davası 6 aydan önce açılamaz. Eşi evden kovan kişiye 4. ay ihtar gönderilir. İhtarın üzerinden 2 ay geçmesi ve eşini eve almaması durumunda ise eşi evden kovmak nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Boşanma davası açılacak olan görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler terk nedeniyle boşanma davası açmak için eşleri ile birlikte son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma dilekçeleri ile birlikte başvuru yapabilirler. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesine açılabilmektedir.

Eşim Evden Kovdu Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Terk nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için öncelikle 4. aydan itibaren evden kovan eşe, ihtar gönderilmelidir. 2 ay içerisinde eşini eve almaması durumunda eşi evden kovmak nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Eşim Kilidi Değiştirmiş Eve Giremiyorum Ne Yapmalıyım?

Eşin eve girmesini engelleme amacıyla kilidin değiştirilmesi durumunda terk nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Eşinin eve girmesini engelleyen kişi terk nedeniyle boşanma davalarında kusurlu olur.

Eşim Aileme Göndermek istiyor, boşanma nedeni sayılır mı?

Eşi ailesine gönderme, eşin ailesini arayarak gelip almasını söyleme gibi davranışlar terk nedeniyle boşanma kapsamındadır. O yüzden boşanma davası açılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>