Çocuk istememe Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Boşanma davası açılabilmesi için Medeni Kanun Hangi durumların boşanma nedenleri arasında yer aldığına hükmetmektedir. Buna göre eşlerden birisinin çocuk istememesi tek başına boşanma nedeni sayılmaz. Çocuk istememek 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde hükmedilen özel boşanma nedenleri ya da genel boşanma nedenleri arasında yer almamaktadır. Fakat çocuk istememenin evlilik içerisinde yaratacağı sonuçlar boşanma davası nedeni olarak sayılmakta ve boşanma davalarına konu olmaktadır. Medeni Kanun da 166. maddesinde evlilik birliğinin taraflardan beklenmeyecek ölçüde sarsıldığı ve ortak yaşam kurulmasının imkansız olduğu durumlarda boşanma davası açılabileceğine hükmeder.

Çocuk istememe, özellikle kadının iş dünyasında daha fazla yer alması ile birlikte daha sık görülen bir durum olmaktadır. Özellikle büyük kentlerde ve eğitim seviyesi yüksek olan yerlerde eşlerin daha az çocuk sahibi olmayı istemesi ya da çocuk sahibi olmayı istememesi görülmektedir.

Çocuk istememe Boşanma Nedeni Sayılabilir!

Eşlerden birisinin çocuk istememe sonucu evliliğin çekilemez olduğu ve tarafların şiddetli geçimsizlik yaşadığı noktada boşanma davası açılabilir. Bu gibi durumlarda çocuk istememe boşanma nedeni sayılacaktır. Açılacak boşanma davası içerisinde hakim ortak yaşam kurulmasının imkansız olduğu durumlarda boşanmaya hükmedecektir. Çocuk istememe nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin de bu yönde hakim kanaati oluşturmaları gerekir.

Çocuk İstememek Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çocuk istememek nedeniyle açılmak istenilen boşanma davası için, davayı açacak olan kişi eşiyle birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma dilekçesi ile birlikte başvuru yapabilmektedir. Boşanma dilekçesi içerisinde öne sürülmesi gereken hukuki sebep ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesi uyarınca “evlilik birliğinin temelinden sarsılması” olmalıdır. Medeni Kanun ortak yaşamın taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliği sarsıldığı durumlarda boşanma davası açılabileceğine hükmetmektedir. Buna göre evlilik biriliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma, çocuk istememe nedeniyle boşanmak isteyen kişilerin öne sürmesi gereken hukuki boşanma sebebi olmalıdır.

Eşin Çocuk İstememesi Nedeniyle Boşanma

Eşin çocuk istememesi durumunun yaratacağı şiddetli geçimsizlik ve ortak hayatın yürütülememesi, sonucunda boşanma davası açacak kişiler bu boşanma davası sürecini doğru bir şekilde yürütmek durumundadırlar. Boşanmanın hukuki boyutu, tarafların sıklıkla hak kaybı yaşayabilmelerine neden olacaktır. O yüzden boşanma davası hakkında bilgi sahibi olunması ve hakların bilinmesi önemlidir. Boşanmayı getiren olaylarda haklı olan tarafın bu haklılığını açılacak boşanma davası içerisinde ispat etmesi nafaka, tazminat, gibi maddi sonuçları direk olarak etkilemektedir. O yüzden eşin çocuk istememesi nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin sıkı bir savunma yapmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>