Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanma davası açacak olan kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi de boşanmada mal paylaşımı hususudur. Evlilik sadece manevi değerler üzerinde ortaklık kurulması değil bunun yanında maddi ve ekonomik açıdan da eşlerin bir ortaklık kurduğu bir yapıdır. O yüzden boşanma sürecinde taraflar maddi konularda da bu ortaklığı gidermek zorundadırlar. Bu noktada boşanmada mal paylaşımı yapılırken eşlerin tabi oldukları mal rejimi doğrultusunda bu işlem yapılmaktadır.

 

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanmada mal paylaşımı konusunda 4 farklı mal rejimi olduğuna hükmetmektedir. Bu mal rejimleri, edinilmiş mallara katılma, mal ortaklığı, mal ayrılığı ve oaylaşmalı mal ayrılığı şeklindedir. Eşlerin her hangi bir mal rejimini seçmemiş olmaları durumunda yasal mal rejimleri “edinilmiş mallara katılma rejimi” olacaktır.

Mal rejimleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce 2002 yılında Medeni Kanun’da yapılan değişiklik sonucu boşanmada mal paylaşımı hususunda yasal mal rejiminin “edinilmiş mallara katılma rejimi” olduğunu ifade etmekte yarar var.

2002 yılından önce evlenen bireyler açısından bu tarihten önce alınan mallar mal ayrılığı rejimi ilkelerine göre değerlendirilecek ve boşanmada mal paylaşımı bu şekilde yapılacaktır. Yani 2002 yılından önce alınan her mal alan kişiye ait olmaktadır. Ülkemizde ev hanımlığının yaygın olması, bu kişilerin evlilik içerisinde maddi gelirlerinin olmaması nedeniyle mal almalarını imkansız hale getirmektedir. Kadının ev içerisindeki emeğinin boşanmada mal paylaşımı konusunda her hangi bir maddi getirisi olmaması ve bu durumun yaşattığı sorunlar nedeniyle Medeni Kanun edinilen mallara katılma rejimini getirmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde evlilik içerisinde alınan mallar üzerinde malı kimin aldığına bakılmaksızın her iki eşin de hak sahibi olmasını sağlamaktadır.

 

Boşanmada Mal Paylaşımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olan eşler arasında mal paylaşımı yapılırken ortak mal ve kişisel mal ayrımı yapılmaktadır. Ortak mallar evlendikten sonra alınan ev, araba, arsa, dükkan, bankadaki para… gibi malları ifade eder. Kişisel mallar ise bunlar dışında kalan kişisel eşyaları ifade etmektedir. Örneğin yüzük, kolye, mücevher, takı, saat gibi değerler, kişisel mal olarak tanımlanır. Bunun dışında kişisel mal kapsamında yer alan bir başka unsur ise “miras” olmaktadır. Miras boşanmada mal paylaşımı yapılırken, bu paylaşıma dahil edilmez. Fakat örneğin miras kalan bir evin geliri ortak mal sayılmaktadır. Bu noktada miras kalan evin kira bedeli, bu kira bedelinden elde edilmiş yeni bir mal da ortak mal olarak sayılır ve boşanmada mal paylaşımı yapılırken miras paylaşıma konu olmasa da mirasın gelirlerinden elde edilecek kazançlar boşanmada mal paylaşımı açısından paylaşıma konu olmaktadır.

 

Boşanmada Mal Paylaşımı Yapılırken Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanmada mal paylaşımı hususunda merak edilen konulardan birisi de kadının mal paylaşımına ilişkin haklarıdır. 2002 yılından sonra yapılan yasa düzenlemesine göre yasal mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimi olmaktadır. Buna göre 2002 yılından sonra evlenen çiftler aksi bir mal rejimi yapmadıkları sürece, evlilik içerisinde alınan mallar boşanmada mal paylaşımı yapılırken iki tarafında eşit hak iddia etmesine olanak sağlar. 2002 yılından önce evlenenler içinse 2002 yılına kadar alınmış olan mallar yasal mal rejimi olan mal ayrılığı rejimine tabi olup her eş kendi aldığı malın sahibi olmaktadır. 2002 yılından önceki evliliklerde eşlerin aksi bir mal rejimi kabul etmedikleri durumda ise 2002 yılından sonra alınan mallar yine edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde paylaştırılır.

 

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı

Anlaşmalı boşanma davalarında ise mal paylaşımı yapılırken eşlerin hangi mal rejimlerine tabi olduklarına bakılmadan, tarafların aralarında yapmış oldukları anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yer alan uzlaşmaya göre boşanmada mal paylaşımı yapılır. Bu noktada anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı çekişmeli boşanmalardan farklılık göstermektedir. Fakat yine de eşler arasında anlaşmalı boşanma protokolü imzalanırken tarafların yasal haklarını bilmeleri önem taşır. Boşanmanın anlaşmalı olarak gerçekleşmesi yalnızca taraflar açısından sürecin daha az sıkıntılı ve daha kısa sürede sonuçlanması anlamına gelen anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı haklarını etkilememektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>