Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanma davası açacak kadın açısından bu süreçte merak edilen konulardan birisi de yasal hakların ne olduğu ve nasıl korunması gerektiğidir. Bu noktada yasal hakların bilinmemesi boşanma sonrası hak kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Boşanmada kadının hakları nelerdir diye emrak eden kişiler açısından bu makalemizde kadının boşanmadan doğaak olan haklarına değineceğiz.

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanma sürecinde bireylerin hukuki anlamda haklarını koruyabilmeleri için Aile Hukuku konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu noktada boşanmak isteyen kadınlara uzman bir boşanma avukatı ile davayı açmaları önerilmektedir. Boşanmada kadının hakları nelerdir diyen kişiler, tutacakları boşanma avukatı sayesinde nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi hususlarda yasal haklarını koruyabilirler.

Boşanmada Kadının Mal Paylaşımı Hakkı Nedir?

Boşanmada kadının hakları arasında yer alan mal paylaşımı konusunda, belirleyici olan eşlerin hangi mal rejimine tabi olduklarıdır. Bu noktada 2002 yılından sonra gerçekleşen evliliklerde, eşler aksi bir mal rejimi seçmedikleri sürece yasal mal rejimleri “edinilmiş mallara katılma” rejimidir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde evlilik içerisinde alınan mallar üzerinde iki taraf da eşit haklara sahiptir. Burada bilinmesi gereken hangi malların ortak mal hangi malların kişisel mal sayılacağıdır. Kişisel mallar hariç her mal üzerinde kadının hakkı vardır. Boşanmada Kadının hakları içerisinde mal paylaşımı hakkı da yer alır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için “boşanmada mal paylaşımı” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

Boşanmada Kadının Velayet Hakkı Var Mıdır?

Boşanma davalarında velayete ilişkin karar verilirken çocuğun menfaatleri göz önüne alınmaktadır. Burada çocuğun anne ile yaşamasının daha sağlıklı olduğu konusunda hakim kanaati oluşturulması durumunda boşanmada kadının hakları arasında velayet de yer alacaktır. Özellikle bebek ya da küçük yaştaki çocukların velayeti kararlarında anne şefkatinin çocuk açısından önemi nedeniyle boşanmada kadının velayet hakkına sahip olma olasılığı da artmaktadır. Yine de çocuğun velayetinin alınması için etkili bir savunma yapılması gerekir.

Boşanmada Kadının Nafaka Alma Hakkı Nasıl Olur?

Boşanmada kadının hakları içerisinde yer alan nafak alma hakkının kullanılabilmesi için boşanmayı getiren olaylar dizisinde kadının, kocasından daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması ve boşanma sonrası yoksulluğa düşecek ya da yaşam standardında düşme olması şartı vardır. Yoksulluk nafakası alınabilmesi için Medeni Kanun bu şekilde bir şart koşmuştur. Çocuğun bakımı için alınacak olan iştirak nafakasında ise tek koşul çocuğun velayetini almış olmaktır. Diğer yandan anlaşmalı boşanma davalarında eşler arasında uzlaşılan nafakalarda herhangi bir koşul yoktur.

Boşanmada Kadının Tazminat Hakkı Var Mıdır?

Boşanma davalarında tazminat alınabilmesi için farklı koşullar aranır. Buna göre maddi tazminat talep edecek kadının, boşanmayı getiren olaylarda eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması yeterlidir. Boşanmada kadının manevi tazminat talep etmesi durumunda ise boşanmayı getiren olaylarla ilgili olarak kişilik haklarına saldırı olmuş olması gerekir.

Boşanmada kadının hakları söz konusu olduğunda, etkili bir boşanma davası süreci yürütülmesi gerekmektedir. Boşanma davalarında sıklıkla yaşanılan hak kayıpları düşünüldüğünde bireylerin bu hususta uzman bir boşanma avukatı tarafından alacakları hukuki destek onlara mutlak fayda sağlar.

One thought on “Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

  1. 5 yıl oldu eşimden ayrılalı ,dört çocuğumla birlikte yaşıyorum nafaka aliyorum ama hakim kırkmilyar tazminat verdi alamıyorum,nasıl alabilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>