Boşanmada Çocuğun Velayeti

Boşanma davası açarak evliliğini sonlandırmak isteyen kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan biri de boşanma sonrası çocuğun velayetinin kimde olacağı konusudur. Eşler boşanmada çocuğun velayeti ile ilgili olarak sıklıkla anlaşmazlık yaşayabilmektedirler. Boşanmada çocuğun velayeti ile ilgili olarak belirleyici unsur aslında çocuğun menfaatidir. Hakimler de boşanma davalarında çocuğun velayeti üzerinde karar verirken çocuğun hangi ebeveyn ile yaşamasının çocuğun gelişimi ve geleceği açısından doğru olduğunu incelemektedir.

 

Boşanmada Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır?

Boşanmada çocuğun velayeti almak istenmesi durumunda çocuğun velayetini almak isteyen tarafın, çocuğun kendisi ile yaşamasının önemine dair hakim kanaati oluşturması gerekir. Bu noktada çocuğun barınma, eğitim, gıda gibi temel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı kadar, çocuğun şefkat ve segi yönünden de ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılanabileceği önem arz eder.

Özellikle küçük yaştaki çocukların velayeti ile ilgili karar verilirken, hakimler anne şefkatinin çocuğun gelişiminde önemli bir yeri olduğunu benimserler. Fakat bu kesin bir ölçüt olmamaktadır. Bununla birlikte bireylerin çocuğun diğer ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı da önemlidir.

Boşanmada çocuğun velayeti için çocuğun menfaati doğrultusunda eşlerin ortak karar vermeleri zorlu boşanma sürecinden çocuğun olumsuz etkilenmemesi anlamında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Fakat kimi zaman eşler boşanmanın diğer unsurlarında olduğu gibi çocuğun velayeti konusunda da anlaşmazlık yaşayabilirler. Bu noktada çocuğumun velayetini almak istiyorum diyen bireylerin açılacak boşanma davasında etkili bir savunma yapmaları ve çocuğun kendisi ile yaşamasının gerekliliğine dair hakim kanaati oluşturması gerekir.

Boşanma davası açacak kişiler açısından bu süreçte çocuğun velayeti alınmak istenmesi durumunda mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile boşanma sürecini yürütmeleri önerilir. Boşanma avukatı tutulması zorunlu değildir. Fakat hakim kanaati oluşturmak adına yapılacak etkili savunmada boşanma avukatları müvekkillerinin doğru bir süreç yürütmelerine ve boşanmada çocuğun velayeti konusunda hak kaybı yaşamamaları adına mutlak fayda sağlamaktadır.

Boşanmada çocuğun velayeti konusunda hakimler, çocukların da görüşlerine başvurabilmektedirler. Küçük yaşta ve karar verme yetisi gelişmemiş çocuklar bu durumun dışında olmakla birlikte, görece daha büyük yaştaki çocuğun boşanmada velayeti kararlaştırılırken hakim çocuğa kiminle yaşamak istediğini de sorabilmektedir.

Boşanmada çocuğun velayeti hususunda velayetin verilmediği bireyin yapacağı etkili savunma çocuğu hangi şartlar altında ve ne sıklıkla görebileceğini belirleyecektir. Boşanma sonrası hafta sonları çocuğun kendisinde kalması, çocuğu daha sık görebilmesi, çocuk ile tatil yapılması gibi seçenekler de boşanmada çocuğun velayeti alamayan kişi açısından önemli bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>