Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanma davalarında eşler arasında en fazla çekişme konusu olan husus müşterek çocuğun kimle yaşayacağı, boşanma sonrası çocuğun velayetini kimin alacağı hususudur. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden bireyler açısından bu yazımızda velayeti belirleyen unsurların neler olduğu ve velayet hakkının nasıl kazanıldığı üzerinde duracağız.

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanma süreci sonunda çocuğun velayetine ilişkin hakim kararı verilirken, çocuğun menfaatleri gözetilmektedir. Yani hakim boşanmada velayet kararı verirken, anne ya da babadan, çocuğa daha iyi bir yaşam sunacak olan kişiye çocuğun velayetini verir. Bu durumun istisnaları da mevcuttur. Kimi zaman çocuğun velayeti 3. bir kişiye de verilebilir fakat oldukça sıradışı bir durumu ifade eden bu konu, eşlerin ikisininde intihar ya da şiddet eğilimli veya madde bağımlısı olması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen bireyler boşanma davalarında çocuğun velayet hakkına sahip olmak için doğru bir boşanma davası süreci yürütmelidirler. Burada çocuğun velayetini belirleyen bir takım önemli hususlar vardır. Örneğin çocuğun yaşı, kardeş sayısı, çocğun eğitim hayatı… gibi durumlar boşanma sonrası çocuğun kime verileceğini belirlemektedir.

Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden bireyler açısından çocuğun yaşı önemli bir kriterdir. Özellikle bebek yaştaki çocuklar açısından anne şefkatinin gerekliliği hakim nezdinde değerlidir ve hakimler bebek yaştaki çocuğun velayetine karar verirken, annenin şiddet eğilimi madde bağımlılığı intihar eğilimi gibi çocuğa zarar vereci davranışları olmadığı noktada velayeti anneye verebilmektedir. Burada velayet kesinlik belirten bir sonuç olmadığı için davanın niteliği içerisinde bir çok ayrıntı velayet kararını etkilemektedir.

Boşanma sonrası çocuğunun velayetini talep edecek kişilerin çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayacakları yönünde hakim kanaati oluşturmaları gerekir. Çocuğun alacağı eğitim, çocuğun birlikte yaşayacağı ortam, kardeşlerin bir arada yaşamaları… gibi durumlar velayet için önemli olmaktadır. Çocuk hali hazırda eğitimine devam ederken, boşanma sonrası farklı bir kente taşınma, eğitim hayatını sekteye uğratabilir. Ya da kardeşlerden yaşça büyük olan anne ya da babasıyla yaşamak isteyebilir. Bu durumda hakim kardeşlerin bir arada büyümesinin çocuğun gelişimi açısından önemli olduğu sonucuna varabilmektedir. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen kişiler tüm bu ince ayrıntıları düşünmeli ve etkili bir boşanma davası süreci yürütmelidirler.

Boşanma sonrası çocuğun velayeti alınmak isteniyorsa uzman bir boşanma avukatı tutularak etkili bir dava süreci yürütülebilir. Burada boşanma avukatları, deneyimli olmaları ve dava için gerekli prosedürleri etkili şekilde yerine getirebilmeleri nedeniyle, boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen bireylere mutlak fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>