Amerika’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Amerika’da boşanma davası açarak evliliğini Amerika’da sonlandıran bireyler açısından Amerikan Mahkemelerinin vermiş olduğu karar, direk olarak ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre, her mahkeme kararı verildiği ülke sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Buna göre Amerikan Mahkemelerinde alınan boşanma kararının Türkiye’de geçerli kılınabilmesi adına boşanma tanıma ve tenfiz davası açılması gerekir. Boşanma tanıma ve tenfiz davası iki farklı dava türü olup, boşanma tanıma davası; Amerika’da boşanma davası açan kişilerin boşanma işlemlerinin Türkiye’de geçerli olması için tanıma davası açmaları gerekir. Tenfiz davası ise Amerika’daki boşanmanın hukuki sonuçlarının ülkemizde icra edilebilir yani uygulanabilir olması adına açılan dava türüdür. Bu makalemizde Amerika’da boşanma ve sonrasında Türkiye’de açılacak tanıma tenfiz davaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Amerika’da Boşanma Sonrası Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Amerikan mahkemelerinde alınan boşanma kararının ülkemizde geçerli olmaması sebebiyle açılacak tanıma davası, tıpkı Türkiye’de boşanma davası açılması gibi, Aile Mahkemelerine yapılacak olan başvuru ile olmaktadır. Boşanmanın Türkiye’de tanınması işlemi yapılmadığı zaman, Amerika’da boşanan çiftler, Türkiye’de hala yasal olarak evli görünmeleri nedeniyle, yeniden evlenme gibi bir durumda evlilik gerçekleşmeyeceği gibi, hala evli görünmeleri nedeniyle eski eşler yasal mirasçı konumundadırlar. Bu durum, ileride sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. O nedenle, Amerika’da boşanma davası açan kişiler, boşanmanın kesinleşmesinden sonra mutlaka boşanma tanıma tenfiz davası açmalıdırlar. Boşanma tanıma davası için gerekli belgeler ile birlikte, bu dava İstanbul İzmir veya Ankara İllerinden birisinde açılabilir. Amerika’da yaşayan kişilerin, evliliklerini yasal olarak bulunduğu ülkede sonlandırmalarından sonra, en kısa sürede boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilmektedir.

Amerika’da Boşanma Sonrası Türkiye’de Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Amerikan Mahkemelerinin verdiği boşanma kararının hukuki sonuçları olan velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat…. gibi maddi manevi sonuçların ülkemizde uygulanabilir olması adına boşanma tenfiz davası açılması gerekir. Bu dava açılmadığı zaman her ne kadar Amerika’da boşanma yapılsa bile, Türkiye’de bu boşanma ve sonuçları geçerli olmadığı için, yukarıda saydığımız sonuçlarda hak kaybı sıklıkla yaşanmaktadır. Örneğin Amerika’da boşanmış kişilerin çocuğunun velayet hakkı kendisinde olmasına rağmen Türkiye’de bu karar icra edilemediği için sorunlar yaşanabilmektedir. Diğer boşanma sonuçları için de aynı durum söz konusu olmaktadır. Boşanma sonrası Türkiye’de tenfiz davası açacak bireyler açısından, tenfiz davaları aynı zamanda tanıma koşullarını da içerdiğinden iki dava açılmaksızın sadece boşanma tenfiz davası açılarak hem boşanma ülkemizde geçerli kılınabilir hem de boşanmanın hukuki sonuçları ülkemizde icra edilebilir. Boşanma tanıma tenfiz davaları da ülkemizde açılacak boşanma davaları gibi, Aile Mahkemelerinde açılmalıdır. Türkiye’de ikamet etmeyen kişiler, Amerika’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi için İstanbul İzmir ya da Ankara şehirlerinden birisinde boşanma tanıma tenfiz davası açabilirler.

Amerika’da Boşanma Sonrası Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de açılacak boşanma tanıma tenfiz davası süresi, davanın nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde sonuçlandırılabilmektedir. Belirtmek gerekir ki Amerika ve Türkiye arasında yapılacak tebligatların aylar hatta yıllarca sürebileceği düşünüldüğünde en kısa sürede bu davanın sonuçlandırılabilmesi adına, Amerika’da boşanmış eşlerin her ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma avukatı tutmaları önerilir. Bireysel olarak açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası 4 5 yıl sürebilmekle birlikte, Türkiye’de eşlerin farklı boşanma avukatları ile bu davayı yürütmeleri 2 3 ay içerisinde davanın neticelendirilmesini sağlayabilir.

Amerika’da Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Yurtdışı boşanmalarda en fazla merak edilen konulardan birisi de yabancı mahkeme kararlarının boşanma için yeterli olup olmadığıdır. Belirtmek gerekir ki Amerika’da boşanma yapmış kişiler için, bu boşanma kararı, Amerika’da geçerli olacağından Türkiye’ye döndüklerinde miras paylaşımı, yeniden evlenme, tazminat, nafaka, velayet… gibi bir çok konuda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. O yüzden mutlak suretle Amerikan mahkemesinin veridği karar ülkemizde tanıma tenfiz davası ile geçerli kılınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>