Almanya’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Almanya mahkemelerine açılan boşanma davalarında çıkan sonuçlar Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’un esaslarından birisi olup, her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. Bu durumda Almanya’da Boşanma yapmış vatandaşlarımız, Türkiye’de bu boşanmanın geçerli olmaması nedeniyle Türkiye’ye döndüklerinde hala yasal olarak evli görünmektedirler. Almanya’da boşanmış ve Türkiye’de hala evli görünen kişilerin ülkemizde de boşanmış olabilmeleri için “ Boşanma Tanıma Tenfiz Davası” açmaları gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası ile Alman mahkemesinin verdiği boşanma kararı ve boşanmanın hukuki sonuçları Türkiye’de geçerli olacaktır. Bu makalemizde Almanya’da boşanma sonrası ülkemizde açılması gereken boşanma tanıma ve tenfiz davası hakkında bilgiler vereceğiz.

Almanya’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması İçin Ne Yapılması Gerekir?

Alman Mahkemeleri tarafından boşanmasına hükmedilen kişiler, bu boşanmayı Türkiye’de geçerli kılmak adına boşanma tanıma davası açmalıdırlar. Boşanmanın Türkiye’de tanınması kavramı, yurtdışında verilmiş olan boşanma kararının ülkemizde geçerli olabilmesidir. Bunun için Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Almanya’da boşanma gerçekleştirmiş kişilerin bu boşanmaları direk ülkemizde geçerli olmadığından dolayı boşanma tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Aksi durumda Almanya’da boşanma davası açmış ve Alman mahkemelerince boşanmasına hükmedilmiş kişiler, Türkiye’de yasal olarak hala evli olmaya devam etmektedirler. Bundan dolayı, tekrar evlenmek istenmesi durumunda evlilik gerçekleşmeyecektir. Diğer yandan Türkiye’de yasal olarak evli görünme sebebiyle, Almanya’da boşanılan eski eş hala yasal mirasçı olmaya devam etmektedir. Olası bir vefat durumunda mirastan eski eşin de pay alması söz konusu olacaktır.

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Anlama Gelir?

Tenfiz davalarında, yurtdışı mahkemelerinin verdiği kararların ülkemizde icra edilebilmesi için gerekli koşullar sağlanmaktadır. Örneğin Almanya’da boşanma davası açarak evliliğini Alman Mahkemeleri huzurunda sonlandıran kişilerin, mahkemece karar verilmiş olan tazminat, mal paylaşımı, nafaka ya da velayet gibi kararları, Türkiye’de geçerli olmaz. Boşanmadan sonra Türkiye’ye gelmiş kişi bu saydığımız konularda sorunlar yaşar. O yüzden boşanma sonrası tenfiz davası açılması gerekir. Tenfiz davalarında boşanmanın hukuki sonuçlarının Türkiye’de uygulanabilir olmasının yanı sıra, boşanma kararının tanınması da sağlanır. O yüzden tenfiz davası açıldığında ikinci bir tanıma davası açılmasına gerek kalmaz.

Almanya’da Boşanma Sonrası Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma tenfiz davası nasıl açılır diye merak edenler için, bilinmesi gerekir ki tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi, tanıma tenfiz davalarında da görevli mahkeme Aila Mahkemesidir. Almanya’da ikamet eden kişiler, bu davayı İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilirler.Boşanma tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelmeden burada tutulacak boşanma avukatı ile dava süreci yürütülebilir. Boşanma tanıma tenfiz davası zor bir süreçtir ve içerisinde bir çok hukuki prosedür yer alır. Bu prosedürlerin doğru bir şekilde işletilmesi önemlidir. Zira tanıma tenfiz işlemi için yurtdışı tebligatları, yazışmaları boşanma tanıma tenfiz davası süresini oldukça uzatmaktadır. Aylar hatta yıllarca bu yazışmaların Almanya ve Türkiye arasında yapılması gerekebildiğinden dolayı Almanya’da boşanma yapmış kişilere tavsiyemiz Türkiye’den bir boşanma avukatı ile bu davayı açmaları olacaktır.

Almanya’da Boşanma Sonrası Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Almanya’da boşanmış bireylerin ülkemizde açacakları boşanma tanıma tenfiz davası süre olarak, hukuki prosedürlerin nasıl yerine getirildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her iki eşin de avukat tutmadan açacağı davalar, eşlere tek tek tebligat yapılması, bu tebligatlara cevap verilmesi, dava için gerekli belgelerin sunulması… gibi bir çok durumu içerir. Bu da davanın ortalama 4 5 yıl gibi bir sürede sonuçlanmasına neden olacaktır. Almanya’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişilerin ikisinin de Türkiye’deki farklı boşanma avukatıları ile davalarını açmaları durumunda ise, tüm işlemler avukatlar tarafından yürütüleceğinden 1 ay ile 3 ay arasında bir sürede boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi yapılabilir.

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücretleri Ne Kadar Tutar?

Almanya’daki boşanmanın tanınması ve tenfizi için açılacak davalarda merak edilen hususlardan birisi de dava ücretleri ve avukatlık ücretleri olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davalarında avukat tutulması, sanılanın aksine daha az maliyet getirecektir. Bireysel olarak açılan davalarda bir çok prosedür davayı açan kişi tarafından yapılacağından, harçlar, yargılama giderleri, tebligat masrafları… gibi ücretler bireyler tarafından ödenir. Ortalama bir davanın 4 5 yıl sürebileceği düşünülürse tanıma tenfiz davası ücreti de daha fazla olacaktır. Lakin eşlerin farklı boşanma avukatı ile davayı açması, bu davanın 1 ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlanmasına ve daha az iş yükü anlamına geleceğinden boşanma tanıma tenfiz davası avukat tutarak daha ekonomik olabilir.

Almanya’da Boşandım Türkiye’de Evli Görünüyorum

Sıklıkla merak edilen konulardan birisi de Almanya’da boşanma davası sonuçlanmasına rağmen Türkiye’de neden evli görünüldüğüdür. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme kararı verildiği ülke içerisinde geçerlidir. O yüzden Almanya’da boşandım Türkiye’de evli görünüyorum diyen kişilerin bu durumu tanıma tenfiz davası açılmadığı sürece devam edecektir.

Almanya’da Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Almanya’da boşanma yapılmış olması bu boşanmanın Türkiye’de geçerli olacağı anlamına gelmez. Bu boşanma kararı, ülkemizde tanıma ve tenfiz davası ile geçerli kılınabilir. Burada Alman mahkemelerince boşanmalarına hükmedilmiş çiftlerin, en kısa sürede boşanmanın tanınması ve tenfiz davasını Türkiye’de açmaları gerekir. Aksi durumda çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi durumlarda hak kaybı yaşanabileceği gibi, uzun vadede, yeniden evlenme ve miras paylaşımı konularında da sonlar yaşanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>